Hrvatski građevinski gospodarstvenik Tonći Vanjak karijeru je izgradio u Njemačkoj gdje danas zapošljava nekoliko tisuća radnika iz Lijepe naše. U razgovoru donosi zanimljivosti s njemačkih gradilišta.
U rubrici Notes vodimo vas u Njemačku gdje nam hrvatski radnici otkrivaju kako se živi od rada na baušteli. Naš gost je Tonći Vanjak – rođeni Zadranin, inženjer građevinarstva te hrvatski gospodarstvenik u Njemačkoj koji je u svojoj karijeri zaposlio više od 5000 ljudi, dobrim dijelom radnika iz Hrvatske. Njegova je građevinska tvrtka, među ostalim, radila na izgradnji najviše zgrade u Berlinu i tvornice električnih automobila jednog od najpoznatijih ljudi na svijetu, Elona Muska.
Na tržište rada krenuli ste 1987., u vrijeme koje nije bilo najbolje za građevinarstvo. Kako je izgledao Vaš profesionalni put od Hrvatske do Njemačke? Što Vas je potaknulo na preseljenje?
Vanjak: U Zagrebu sam 1987. završio Građevinski fakultet i potom preselio u Zadar odakle sam rodom. Međutim, ondje nisam mogao pronaći posao u struci. Godinu dana sam čekao radeći alternativne poslove – svirao, davao instrukcije, igrao košarku, držao školu jedrenja na dasci. I onda sam konačno dobio posao i to u Tehničkoj školi. Ondje sam radio godinu i pol dana, a to mi je bilo i ostalo prekrasno iskustvo. I danas mi bude drago sresti te mlade ljude, a oni me još uvijek zovu “profesore”.
Nakon toga sam završio u poduzeću za ceste gdje mi je prvi projekt bila marina u Sukošanu, danas poznatija kao Dalmacija. Ipak, kako sam tada dobio kćer, bila je to borba za egzistenciju tako da sam potražio drugi posao. Tvrtka Viadukt je tražila djelatnike za rad u Njemačkoj, ali s početkom rada u Istri na dva mjeseca. Ta dva mjeseca protegnula su se na dvije do tri godine. U međuvremenu sam od Hrvatskih cesta dobio poziv za posao s odličnim uvjetima. Iz Viadukta su me tada poslali u Njemačku na poziciju poslovođe.
U Njemačkoj sam došao na poziciju koja nije odgovarala mojoj stručnoj spremi, a kamo li mom iskustvu. Brzo sam usvojio sva znanja i vještine te dobio najveće gradilište Viadukta u Njemačkoj. Na njemu sam se dokazao i vrlo brzo postao rukovoditelj.
Na kojim ste sve megaprojektima radili i koji biste izdvojili kao najzahtjevniji ili najvažniji? Primjerice tu su najviša zgrada u Berlinu i tvornica električnih automobila planetarno popularnog Elona Muska.
Vanjak: Kad već radite taj posao, sigurno da vam je zanimljivije raditi privlačne projekte. Bili su tu projekti najpoznatijih svjetskih arhitekata poput Rem Koolhassovog Axel Springer Verlaga, zatim 150 metara visoki poslovni toranj svjetskog arhitekta Bjarke Inglesa “EDGE East Side Berlin”, poznatijeg kao Amazon Tower.
Sve su to redom vrlo zahtjevni projekti, kako za radnike, tako i za moje inženjere. Nakon što to prođete, veliki je ponos prošetati gradom, a da možete reći da ste upravo vi sudjelovali u izgradnji takve jedne građevine.
U Njemačkoj postoji tradicija održavanja proslava kada konstrukcijski radovi dođu u najvišu fazu. O čemu se radi?
Vanjak: U Njemačkoj tijekom gradnje imamo obično tri proslave. Prva je nakon polaganja temelja. Druga je pri kraju ili po završetku roh-bau konstrukcije i treća nakon otvorenja. Proslava se organizira za sve sudionike te radnike i to je vrhunska stvar. Da sami radnici koju su sudjelovali na tim projektima osjete da su bili dio toga, da su napravili nešto veliko.
U Vašoj tvrtki u Njemačkoj radi jako puno Hrvata. Koliko ih je i zašto baš Hrvati? Koliko su oni važni za Vaš posao?
Vanjak: Karakteristike naših radnika iz domovine još više dođu do izražaja kad presele u inozemstvo. Kostur svakog našeg projekta su upravo Hrvati koji su godinama u našem timu. Trudimo im se maksimalno izlaziti u susret i oni nam to vraćaju. Ponosni smo na naše ljude.
Dugo su Hrvati dolazili u Njemačku kako bi se „obogatili“? Može li se danas jedan prosječan čovjek/radnik obogatiti u obećanoj Njemačkoj?
Vanjak: Kratko i jasno – ne može! (smijeh) Već dugo svi bruje o tome kako Njemačka više nije obećana zemlja. Čak i van aktualne krize koja je zahvatila Njemačku, govorimo o jednoj socijalnoj zemlji u kojoj se može dobro živjeti i zaraditi. Ali se teško može obogatiti.
Međutim, ako s obitelji dođete u Njemačku pa se više članova zaposli, onda je to druga priča. Tada možete zaraditi dovoljno za jednu lijepu egzistenciju.
Živite u Njemačkoj, ali često ste i u Hrvatskoj? Što Vam znači Vaša domovina?
Vanjak: Možete kao ja imati dvije putovnice i živjeti posvuda, ali jedna je domovina. Mjesto gdje ste rođeni, odrasli, osnovali obitelji, pronašli prve prijatelje. Gdje imate ljude s kojima se razumijete bez da prozborite ijednu riječ. Domovina je kamo god pošli uvijek u srcu i tamo će i ostati.
Pogledajte Građevinski podcast-Notes i pretplatite se na YouTube kanal Koordinacije kako ne biste propustili najzanimljivije i najaktualnije vijesti iz građevinskog svijeta.