Skip to content
Početna stranica » Riječ struke » Kako riješiti problem nedostatka radne snage na gradilištima

Kako riješiti problem nedostatka radne snage na gradilištima

Gost rubrike #Notes je Amel Emkić, inženjer građevinarstva i voditelj razvoja proizvoda za zidne sustave. U novoj Koordinaciji govori o novom rješenju za manjak radne snage na gradilišta. Uključuje rad s ugljično neutralnim materijalima koji omogućuju bržu gradnju, a kolege s gradilišta postaju roboti.

Za početak, pogledajmo u budućnost. U kojem smjeru ide građevinska regulativa kada je u pitanju buduća gradnja?

Emkić: Regulativa će u budućnosti sigurno uključivati više održivih praksi. Primjerice, direktiva koja dolazi, EPBD će od projektanata zahtijevati da potrošnja energije u budućim zgradama bude minimalna, a ta će energija morati u stopostotnom obliku dolaziti iz obnovljivih izvora.

Konačni cilj je sigurno ugljična neutralnost zgrada, što će uključivati ugljično neutralne materijale, ali idemo prema tome. Regulativa će uključivati i sve više digitalizacije u građevinarstvu. Tu govorimo primjerice o BIM projektiranju koje sve više postaje trend, ali će s novom regulativom to sigurno postati još definiranije.

Wienerberger Hrvatska

Koje to održive materijale proizvodite, a da doprinose smanjivanju neželjenog ekološkog utjecaja građevinske industrije?

Emkić: Svakako opeka. Tvrtka Wienerberger Hrvatska je vodeći svjetski proizvođač opeke. Naša tvornica u Karlovcu u kojoj se proizvode zidni sistemi od opeke ima sigurno najnižu emisiju ugljičnog dioksida na tržištu. Nedavno smo predstavili i održivu krovnu membranu za ravne krovove. Napravljena je od 100 posto recikliranih materijala te ima niske emisije ugljičnog dioksida. Uz to se ova folija može šest puta reciklirati. Nadalje, u našim cijevnim sustavima se trudimo nuditi rješenja koja smanjuju nepotrebne gubitke vode. I samim time omogućuju učinkovito upravljanje vodom.

Kakvu dodanu vrijednost pronalaze investitori u pobrojanim proizvodima?

Emkić: Što se tiče opeke i zidnih sustava, tu prije svega govorimo o značajno bržoj gradnji. Do tri puta bržoj. Dodana vrijednost za investitora je svakako brže useljenje u vlastiti objekt ili brži povrat investicije, ako je riječ o gradnji za prodaju na tržištu. Naravno, takvi su sistemi i energetski učinkoviti, što u konačnici znači i niže iznose računa za grijanje ili hlađenje.

Opeka je jedan od najstarijih građevinskih materijala. Prema nekim podacima prvi je put korištena 7000 godina prije Krista. Zašto se investitori i danas odlučuju za nju te koja je opeka zavladala na hrvatskim gradilištima, doznajte u minutama na poveznici.

 

U kojem smjeru će se kretati razvoj Vaših proizvoda?

Emkić: Ono što je važno naglasiti jest da naš tim ima jasno postavljene ciljeve dekarbonizacije naših proizvoda kao i smanjivanju emisije ugljičnog dioksida s ciljem da oni jednog dana postanu ugljično neutralni.

Pokušavamo dati odgovor i na trend manjka radne snage na gradilištima s rješenjima koja nude brzu gradnju, sa što manje potrebnih radnika. Radimo na razvoju jednog krovnog rješenja za obnovljive izvore energije. Konkretnije, na razvoju solarnog panela koji neće narušavati arhitekturu krova, nego će biti dio krovnog rješenja. Tu govorimo i o upravljanju vodom gdje našim cijevnim sustavima nastojimo smanjiti gubitak vode i radije je zadržati te eventualno ponovno koristiti.

Spomenuli ste krovne sustave. Osvrnula bih se na glinene crijepove s kojima radite – Vaši su crijepovi toliko ekološki održivi da nam praktički ne trebaju solarni paneli?

Emkić: Mogli bismo to i tako reći! No u našem timu krov odavno više ne gledamo samo kao zaštitni i hidroizolacijski element građevine. Danas je krov puno više od toga. Arhitektonski gledano, krov je danas peta fasada objekta. Krov danas nudi dodatnu informaciju i komunikaciju između arhitekta i promatrača tog objekta. Također je krov i lokacija na kojoj imamo obnovljive izvore energije te mjesto upravljanja vodom. Mjesto na kojemu imamo mogućnost zadržavanja vode i skupljanja kišnice zbog ponovnog korištenja u zgradama.

Kako Vaša tvrtka potiče kružnu ekonomiju u građevinarstvu? Uključujući i recikliranje materijala i smanjenje otpada.

Emkić: Prirodni materijali kao takvi se lakše recikliraju i ponovno koriste. Primjerice, opeka je od samih početaka prirodan materijal koji se može reciklirati i nanovo koristiti. Svi ostali naši materijali poput cijevnih sustava ili opločnika imaju ista svojstva.

Što možemo reći za kraj, kako će izgledati zgrade budućnosti?

Emkić: Tehnologija će se sigurno promijeniti. Vidimo da je već sad u svijetu mega trend nedostatak radne snage. Tako da će se sigurno dodatno poraditi na optimizaciji tehnologije gradnje. Više će se koristiti modularni sustavi, posebno u zidarstvu. Vrlo je moguće i da ćemo imati robote koji će zidati, već postoje i prototipi. I materijali s kojima će se graditi će više krenuti u smjeru ugljično neutralnih opcija odnosno onih koji će biti napravljeni od recikliranih sirovina. I sve to kako bismo poticali kružnu ekonomiju te što manje oduzimali od prirode.

Pogledajte cijelu emisiju Koordinacija i pretplatite se na YouTube kanal kako ne biste propustili najzanimljivije i najaktualnije vijesti iz građevinskog svijeta.