Skip to content
Početna stranica » Riječ struke » Hrvatski građevinski sektor je pun korupcije i nelojalne konkurencije

Hrvatski građevinski sektor je pun korupcije i nelojalne konkurencije

Koordinacija, Habijanec

Mirko Habijanec, direktor tvrtke Radnik, jedne od vodećih građevinskih tvrtki u Hrvatskoj, oštro o manjkavostima strukovnog školstva te ključnim problemima sektora

 

Potražite li popis od TOP5 građevinskih tvrtki u Hrvatskoj, ova će se svakako naći ondje. I tako je već godinama. Križevačka tvrtka RADNIK na domaćem je, ali i inozemnom tržištu aktivna već gotovo osam desetljeća. Kako uspijevaju ostati u samom vrhu građevinske industrije, razgovaramo s predsjednikom Uprave, Mirkom Habijancem.

Ove godine slavite 50 godina u tvrtki Radnik. Što Vam je obilježilo ovih pet desetljeća rada?

Habijanec: Puno toga. Za početak, povećanje naših prihoda te broja zaposlenih. Zatim i povećanje materijalnih prava radnika, bolji kolektivni ugovori sa sindikatima te uređenost cijelog sustava.

Radnik je više od 50 godina prisutan i u Njemačkoj. Kakva je situacija u građevinarstvu ondje i na koji način se to odražava na sektor u Hrvatskoj?

Habijanec: U Njemačkoj je danas teža situacija nego u Hrvatskoj. U Hrvatskoj ima dovoljno posla. Mi smanjujemo opseg poslovanja u Njemačkoj zato što su danas plaće i materijalna primanja zaposlenika ovdje pristojna te gotovo upola viša no u Njemačkoj. Zbog toga je interes za radom u Njemačkoj manji nego prije.

Na koji način je Njemačka riješila izazove koje u građevinarstvu ima Hrvatska?

Habijanec: Njemačka za početak ima uređen regulatorni i pravni sustav. Ima uređen odnos sa zaposlenicima. Nema ni toliko korupcije niti nelojalne konkurencije. Temelj njemačkog zakonodavstva i regulative koji se tiču graditeljstva je poštivanje zakona o plaći kao sposobnog ponuditelja, a to mi ovdje u Hrvatskoj nemamo.

Naše Ministarstvo tome ne pridaje nikakvu važnost. Imate puno ljudi prijavljenih na minimalne plaće dok se ostatak novca prima mimo sustava. Mi se preko Hrvatske udruge poslodavaca zauzimamo da se to riješi i dovede u red.

Predsjednik ste HUP-ove grupacije građevinara. Koje promjene u sektoru je grupacija izborila, a na kojima radite?

Habijanec: Izborili smo nešto malo. To su zrnca o građenju koje se danas slabo primjenjuju, a to je naša regulativa. To smo napravili prije pet godina. Osim toga smo sudjelovali u radnoj grupi izmjene Zakona o gradnji koju je formirao ministar Bačić. To je dobro napravljen Zakon, uključujući i onaj o prostornom planiranju. U oba ima bitnih pozitivnih pomaka.

Međutim, sporni su ovi drugi zakoni, ponajprije Zakon o javnoj nabavi. Osim toga i Zakon o obveznim odnosima koji još nije niti u proceduri. O njemu smo razgovarali, ali nisu formirane radne skupine. Upravo je javna nabava najveći kamen spoticanja. Mislimo da se neke stvari rade namjerno ne bi li se naštetilo našem građevinarstvu, ne znam iz kojih razloga, je li iz nekih osobnih ili pak pukog neznanja. U svakom slučaju, mi ćemo se i dalje zauzimati da se napravi iskrena i dobra transparentnost u poslovanju, da one tvrtke koje uredno plaćaju zaposlenike imaju prednost pred ponuditeljima koji to ne rade.

Radnik ima dugu tradiciju zapošljavanja stranih radnika. Djelatnici iz kojih zemalja su se pokazali najviše kvalificiranima i na kojim pozicijama su zaposleni?

Habijanec: Imamo dosta djelatnika iz Bosne i Hercegovine i to zaposlenih još iz bivše države uključujući i njihovu djecu sada. Oni su zasada najkvalitetniji od stranih radnika. Osim njih i oni iz Srbije. Nedavno su nam se pokazali kvalitetnima i djelatnici iz Uzbekistana kojih imamo pedesetak.

Inženjerski i vodeći kadar bismo trebali imati u Hrvatskoj. Velika je šteta što u Hrvatskoj imamo toliko loše školstvo, pogotovo stručno i strukovno. Nemamo dualni sustav. Zamislite samo da mi u Hrvatskoj nemamo školu za poslovođe, a riječ je o ljudima koji su ključ i kičma građevinarstva. Mi s naše strane u tvrtki obučavamo ljude i radimo na njima povećavajući njihovu učinkovitost umjesto da se to radi u školi.

Govoreći o školstvu, što možemo reći o kvalifikacijama domaćih radnika?

Habijanec: Domaći radnici su nama najbolji i najkvalitetniji, pogotovo ako su iz našeg kraja. Tradicija poduzeća RADNIK je bila takva da su se zapošljavali ljudi iz Križevaca i obližnjih mjesta i to su nam oduvijek bili najkvalitetniji radnici.

Na koji način zadržavate najbolje radnike u tvrtki?

Habijanec: Tako što godišnje dajemo premije koje su rezultat poslovanja i naše poslovne aktivnosti. Na taj način nagrađujemo naše zaposlenike. Uvijek na kraju godine vidimo kakvi su naši poslovni rezultati i prema tome isplaćujemo premije – i rukovoditeljima i svim ostalim djelatnicima.

Pogledajte cijelu emisiju Koordinacija i pretplatite se na YouTube kanal kako ne biste propustili najzanimljivije i najaktualnije vijesti iz građevinskog svijeta.