Skip to content
Početna stranica » Riječ struke » Budućnost gradnje je ovdje, a dronovi su njezin neizostavan dio

Budućnost gradnje je ovdje, a dronovi su njezin neizostavan dio

Dario Lesić, dronovi

Budućnost gradnje je ovdje, a dronovi su njezin neizostavan dio. I tako smo u tek nešto više od 100 godina došli od leta koji je trajao 12 sekundi i prevalio 37 metara do dronova koji sami nadgledaju 10-kilometarska gradilišta u Hrvatskoj. Jedan od njih je DJI Dock 2, autonoman sustav kojemu je ljudska intervencija potrebna tek jednom u šest mjeseci.

Ovaj sustav koristan je svima – investitorima koji imaju stalan uvid u napredak radova, nadzoru kojemu tehnologije i analize omogućavaju kvalitetniji posao, ali i izvođaču radova koji uz pogled na svoju radnu ekipu, ima i pregled stanja s materijalima na gradilištu. To omogućava da proces gradnje ne kasni.

Gost Koordinacije je Dario Lesić, inženjer elektrotehnike iz tvrtke AVITEH koja je i najveći distributer DJI proizvoda u ovom dijelu Europe. U novom Notesu otkrit će nam kako dronovi unaprjeđuju rad na gradilištu.

Koliko ste dugo u svijetu dronova i kako je počelo?

Lesić: Tvrtka postoji od 2012., a dronovi su se pojačano počeli upotrebljavati od 2015. Dakle deset godina okruglo.

A kad ste se i kako Vi zaljubili u dronove?

Lesić: Zapravo slučajno. U nekom trenutku su se na tržištu pojavili mali dronovi koji su na sebi mogli nositi akcijsku kameru. Njihove mogućnosti su vrlo brzo prepoznali snimatelji i ostali fotografski entuzijasti. Vrlo brzo su dronovi ušli u široku upotrebu pa su se počele pojavljivati sve veće te sposobnije letjelice. I sve ostalo je povijest.

AVITEH je lider na hrvatskom tržištu u sektoru audiovizualne opreme, a nedavno ste se proširili na tržište Bosne i Hercegovine.

Lesić: Tako je. Mogao bih reći da smo najveća regionalna tvrtka po tom pitanju, a govoreći o dronovima nudimo industrijski napredne modele jednako kao i manje verzije primjerenije hobistima.

U kojim se sve industrijama koriste dronovi?

Lesić: Gotovo da nema industrije u kojoj nisu prisutni dronovi. Od energetike sve do bilo kakvih nadzora iz zraka. Recimo jedna od prvih primjena dronova bila je kroz nadzor i kontrolu dalekovoda. Od građevinskog sektora tu je Bina Istra kao jedna od prvih tvrtki koja je koristila dronove prilikom izgradnje cestovne infrastrukture. Od javnih službi bih istaknuo HGSS koji dronove koriste od njihovih početaka, dakle od onih najmanjih modela sve do današnjih naprednih koji im bitno ubrzavaju i olakšavaju svakodnevni posao.

Dronovi su sve aktualniji i u građevinskom sektoru.

Lesić: Geodetska branša je prva ušla u svijet dronova. Od samog mapiranja parcele do svih mogućih kontrola na gradilištu i nekih izmjera. Primjerice dronom se vrlo lako može izmjeriti volumen iskopa, ali i pratiti napredak cijelog projekta. Uz dronove možete dobiti centimetarsku preciznost svega što radite na gradilištu. Sve u svemu, dronovi su na gradilištima postali svakodnevni alat.

DJI Dock 2 je sustav u kojemu dron u potpunosti samostalno svaki dan obilazi gradilište te radi 2D i 3D snimke, a zatim ih sam uploada na Cloud. Što Vas najviše oduševljava kod njega?

Lesić: Njegove funkcionalnosti, ali i uštede koje pruža korisnicima. DJI Dock 2 možete imati na gradilištu bilo gdje u Hrvatskoj i s udaljenosti uživo pratiti situaciju iz perspektive svih uključenih u projekt. Ideja iza tog sustava je da svi dionici izgradnje imaju koristi od njega.

Koje su dozvole potrebne da bismo mogli koristiti DJI Dock 2 na gradilištima? Kako je to riješeno u Hrvatskoj, a kako u nekim drugim državama?

Lesić: U Hrvatskoj je njegovo korištenje regulirano jednako kao u svim državama Europske unije. Svim dronovima ove klase zajedničko je to da je potreban operativni priručnik, a na pojedinim lokacijama i procjena rizika kao i uspostava kontroliranog zračnog prostora odnosno dozvola da na tom području dron leti.

Primjerice na Zagrebačkom Velesajmu imamo instaliran jedan takav sustav i on je potpuno funkcionalan. Za njegovo korištenje su zadovoljene sve pravne regulative. Uz to, svi zainteresirani za testiranje ovakvog rješenja mogu iz prve ruke provjeriti kako izgleda i funkcionira.

U kojim državama se dronovi najviše koriste na gradilištima? Kaska li Hrvatska za drugim državama?

Lesić: Možemo reći da smo ponekad ispred razvijenijih zapadnih zemalja Europe. S druge strane, kaskamo u pogledu financijskih mogućnosti te investicija. Trenutačno u Njemačkoj postoje specijalizirane tvrtke koje obilaze gradilišta vršeći nadzor radova i nudeći korištenje sustava DJI Dock 2.

S naše strane smo na jednom bosanskom gradilištu postavili isti sustav u svrhu nadzora i sigurnosti industrijskog objekta koji se ondje gradi. Rezultati su nam pokazali da je investicija u takvo rješenje zanemariva u usporedbi s koristima koje ono donosi. Da pojasnim. Taj sustav se ne koristi samo za video snimanje, nego primjerice i za sprečavanje izbijanja požara gdje posljedice mogu biti nemjerljive.

I za kraj, kad govorimo o dronovima, naprednim tehnologijama i gradilištima? Kako vidite budućnost?

Lesić: Vidim sve više primjene dronova u budućnosti. Regulativa će također ići u smjeru olakšavanja poslovanja u korištenju dronova. Oni postaju sve funkcionalniji, kompaktniji, manji i praktičniji te samim time jednostavniji za upotrebu.

Pogledajte Građevinski podcast-Notes i pretplatite se na YouTube kanal Koordinacije kako ne biste propustili najzanimljivije i najaktualnije vijesti iz građevinskog svijeta.